Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Przewodnik po Trójmieście: Gdańsk
2016-06-07 13:12 , Autor:

 

 

Żuraw nad Motławą
Kamienice przy Długim Targu
Gdański Ratusz
Fontanna Neptuna
Katedra w Oliwie
Pomnik Stoczniowców
 


Malownicze położenie Gdańska oraz jego tysiącletnia historia sprawiają, że miasto należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów ośrodków w Polsce. Urzeka piękną architekturą, różnorodnością i bogactwem. Czego absolutnie nie wolno ominąć, będąc na miejscu?

Zacznijmy od najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdańska – ulica Długa i Długi Targ. Podczas gdy w większości innych miast centrum stanowi rynek, tak w Gdańsku jego rolę pełni właśnie Długi Targ. To przy nim mieści się choćby Ratusz Głównego Miasta czy dobrze wszystkim znana Fontanna Neptuna. Po obu stronach traktu stoją przepięknie zdobione kamieniczki, które niegdyś gościły najzamożniejszych mieszkańców Gdańska, a nawet samych królów!

W pobliżu ulicy Długiej stoi największa ceglana gotycka świątynia w Europie – Bazylika Mariacka. Jej budowa trwała 150 lat, a pomieścić może aż 25 tys. osób! Wieża świątyni, na szczycie której znajduje się punkt widokowy, należy do Korony Starego Gdańska, czyli nietypowego szlaku łączącego wieże widokowe miasta.

Symbolem Gdańska jest bezsprzecznie Żuraw. Największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, a zarazem brama miejska, dziś jest z pewnością najbardziej charakterystyczną budowlą miasta. Położony na Długim Pobrzeżu nad Motławą, dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi od razu przyciąga wzrok i bardzo często stanowi tło dla pamiątkowych zdjęć turystów na Zielonym Moście.

Przenosimy się do dzielnicy Gdańska, Oliwy, do Katedry Oliwskiej. Ten najdłuższy w Polsce kościół przyciąga turystów za sprawą wspaniałych osiemnastowiecznych organów, jakie kryje w swoim wnętrzu. Unikalny wygląd instrumentu oraz jego brzmienie rocznie podziwiają tysiące gości.

Będąc w Gdańsku, grzechem byłoby nie odwiedzić miejsca tak ważnego w historii Polski. W północnej części miasta, nad samym Bałtykiem, leży przylądek Westerplatte. Tam 1 września 1939 stoczyła się nierówna walka z okupantem, symbolicznie rozpoczynająca II wojnę światową. Obecnie na miejscu stoi słynny pomnik Obrońców Westerplatte, cmentarz poległych żołnierzy oraz ruiny dawnych zabudowań.

Oczywiście Gdańsk ma do zaoferowania znacznie więcej. Legendarna Stocznia Gdańska, niedawno powstałe Europejskie Centrum Solidarności czy unikatowe Muzeum Bursztynu, z którego przecież słynie Gdańsk. Po zwiedzeniu miasta polecamy udać się na zasłużony wypoczynek na jedną z gdańskich plaż – nic tak nie odpręża jak szum fal i ożywczy powiem nadmorskiego wiatru.

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Bursztynowy Bałtyk, czyli gdzie i kiedy szukać bursztynu

Bursztynowy Bałtyk, czyli gdzie i kiedy szukać bursztynu

Trwa właśnie najlepszy sezon dla wielbicieli wypoczynku nad Bałtykiem w ciszy. Spacery brzegiem morza można połączyć z poszukiwaniem bursztynów.

Trójmiasto na dłoni – najlepsze punkty widokowe Zatoki Gdańskiej

Trójmiasto na dłoni

Najlepsza możliwa perspektywa na podziwianie miasta to widok z lotu ptaka. Trójmiasto można obejrzeć z góry z wielu niesamowitych punktów widokowych.

Sopot walczy z roznegliżowanymi turystami

Sopot walczy z roznegliżowanymi turystami

Podczas sezonu w nadmorskich kurortach widok roznegliżowanych plażowiczów na ulicy to codzienność. Z takim stanem rzeczy postanowił zawalczyć Sopot.

Karta Turystyczna w Krakowie

Praktyczne podróżowanie, czyli Karta Turystyczna

Wzorem zagranicznych ośrodków, coraz więcej miast w Polsce decyduje się na wprowadzenie specjalnych Kart Turysty.

Nowe udogodnienia na gdańskich plażach

Nowe udogodnienia na gdańskich plażach

W nadmorskich kurortach startuje sezon. W tym roku na gdańskich kąpieliskach czekają na turystów całkiem nowe udogodnienia, które uprzyjemnią pobyt.

Urlopowe plany Polaków

Urlopowe plany Polaków

Znamy plany Polaków dotyczące wakacyjnego wypoczynku. Jak się okazuje, większość z nas wyjedzie w tym sezonie na urlop.

Open'er Festival 2016 w Gdyni

Open'er Festival 2016 w Gdyni

Największe muzyczne wydarzenie Pomorza startuje już 29 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Gdynia

Blue Flag 2016. Najczystsze miejsca nad polskim morzem

21 polskich kąpielisk i 5 marin zostało wyróżnionych Błękitną Flagą 2016. To zaszczytne miano otrzymują jedynie najlepszej jakości obiekty.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie