Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?
2016-06-30 12:08 , Autor:

 

 

Albańskie leki
Albańskie leki
Albańskie leki
Albania
Albania
 


Albania nie należy do najbardziej obleganych przez turystów miejsc urlopowych. Jeśli chcesz wypocząć w spokoju w europejskim ciepłym kraju, jest to odpowiednia opcja dla ciebie. Podpowiadamy, jaka forma płatności będzie tam najkorzystniejsza.

Obowiązującą w Albanii walutą jest 1 lek (nie, nie mam tu na myśli zapłaty w tabletkach aspiryny czy innych witaminek), który znów dzieli się na 100 quindarek. Monet tych jednak nie znajdzie się już w obiegu. W przeliczeniu jedna nasza złotówka to ok. 31 leków.

Albańskie leki

 

W dużej części zagranicznych krajów sprawdza się zasada, że najwygodniej i najlepiej pod względem kosztów płacić kartą. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie Albania. Karta to nie jest dobry pomysł przede wszystkim dlatego, że bankomatów tam jak na lekarstwo. Choć pojawia się ich coraz więcej, to i tak zdarzają się dość rzadko. Nawet jeśli jakiś bankomat już się znajdzie, najczęściej obsługuje jedynie karty z miejscowych banków.

Także bezpośrednie płacenie kartą nie jest w Albanii tak rozpowszechnione, jak w Europie Zachodniej. Próżno szukać w sklepie terminala płatniczego, a za płatność za pomocą nielicznych, które istnieją, pobierana jest dodatkowa prowizja. Słowem: karta zbędna, zostaje w domu.

Pozostaje zatem zaopatrzyć się w walutę, pytanie tylko jaką. Na pewno nie złotówki – w żadnym z albańskich kantorów nie wymienimy polskich pieniędzy na tamtejsze. Działa to też w drugą stronę – raczej trudno będzie w naszych kantorach znaleźć leki. W takim przypadku najlepszą opcją będzie wymiana złotówek na euro w Polsce, a następnie euro na leki już w Albanii.

Albańskie leki

 

Można też płacić bezpośrednio w euro – ceny często są podane w albańskiej i europejskiej walucie. Nie powinno być z tym problemu nawet w mniejszych sklepikach. Jeśli już decydujemy się na euro, warto pamiętać, że zawsze korzystniej płacić banknotem, niż bilonem. Przy zapłacie monetami miejscowi przeliczają 1 euro na 100 leków, a przy płatności „w papierku” – już 135 leków.

Mimo wszystko wiadomo, że zwykle lepiej po prostu płacić miejscowymi pieniędzmi

 

źródło zdjęć: http://vignette4.wikia.nocookie.net/; http://ii.mypivots.com/; https://photos.travelblog.or

 
 

 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Z zagranicznym wyjazdem wiąże się wiele przygotowań, bieganiny i stresu. Nasza lista szybko przypomni, co jeszcze powinieneś załatwić.

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Aby biwak był przyjemnym i pozbawionym stresu odpoczynkiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Co więc zabrać ze sobą?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Te pytania często zadają sobie podróżujący nad czarnomorskie wybrzeże.

Gdzie w Europie z paszportem?

Czy do Chorwacji trzeba mieć paszport?

Układ z Schengen daje obywatelom Unii Europejskiej pewną swobodę w podróżowaniu. Są jednak w Europie wyjątki, gdzie należy okazać się paszportem.

Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje

To, że wszelkie mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, nie jest żadną tajemnicą. Nowoczesna technika oferuje turystom dużo łatwiejsze rozwiązania.

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.

Słowacja uchodzi za kraj wysokich cen. Udowodnimy, że pobyt u naszych południowych sąsiadów wcale nie musi wiązać się z utratą dużej gotówki.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie