Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

W labiryntach Błędnych Skał
2016-08-08 12:10 , Autor:

 

 

W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
W labiryntach Błędnych Skał
 


Mimo że po naszej strony granicy nie ma atrakcji dorównującej czeskiemu Skalnemu Miastu, u nas też można pobłądzić w labiryncie między głazami, choć na mniejszą skalę. Wystarczy udać się w Góry Stołowe.

Rezerwat Błędne Skały (dawniej zwanym Dzikimi Dołami lub Wilczymi Dołami) leżący w Parku Narodowym Gór Stołowych to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas wyprawy w tę część Sudetów. Osobliwy labirynt skalny obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) stanowi atrakcję turystyczną już od kilku stuleci. Teren przypomina nieco rejon Szczelińca, ale ponieważ jest mniej zróżnicowany, łatwiej tam dotrzeć turystom.

Bloki skalne powstałe wskutek działania sił przyrody tworzą kilkusetmetrową trasę zwiedzania. Na jej początku, na skałce zwanej Skalną Czaszą, znajduje się taras widokowy z niezapomnianą panoramą na czeską część Gór Stołowych. Przy sprzyjających warunkach można zobaczyć nawet odległą o kilkadziesiąt kilometrów Śnieżkę!

Dalsza wędrówka to już trasa wiodąca po drewnianych kładkach przez wąskie skalne przesmyki. Głazy wysokie na 6 – 11 metrów tworzą szczeliny, między którymi czasem trudno się przecisnąć – niejednokrotnie trzeba przybrać dziwną pozę, przechodzić bokiem czy nawet paść na kolana, by pokonać pewne etapy trasy. Dlatego też nie jest to atrakcja dla nieco bardziej puszystych osób, które mogą zaklinować się między skałami i zatarasować drogę innym. Jednak ci, którzy zdecydują się na przebycie drogi, na pewno nie będą żałować. Prócz wąskich przejść ścieżka wiedzie przez korytarze ze skalnym sklepieniem, dzięki któremu nawet w deszcz nie spadnie na nas ani kropla, czy miejsca, gdzie w maju w cieniu skał jeszcze leży śnieg.

W labiryntach Błędnych Skał

 

Podczas wędrówki co chwila mija się przedziwne formacje skalne: maczugi, grzyby czy słupy. Niezwykłe wyrzeźbienie wskutek erozji i wietrzenia nadało im niepowtarzalny urok. Niektóre głazy, ze względu na ciekawy kształt, zostały nazwane – i tak przyjdzie nam wędrować obok Dwunożnego Grzyba, Okrętu, Kuchni, Kurzej Stopki czy Furtki.

W labiryntach Błędnych Skał

 

Przebycie całej trasy trwa około godziny i zależy też oczywiście od wrażliwości na piękną naturę – choć raczej nikomu widoki nie będą obojętne. Bilet wstępu na teren Błędnych Skał kosztuje 7 zł za osobę dorosłą oraz 3 zł za dziecko.

Przy zwiedzaniu Kotliny Kłodzkiej Błędne Skały to absolutny żelazny punkt. Nikt nie oprze się ich klimatowi i urokowi. Natura wykonała tu świetną robotę i pokazała się jako uzdolniona rzeźbiarka. Niesamowita sceneria przyciągnęła też ekipę filmową – w rezerwacie Błędne Skały kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

źródło grafiki: http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/bledne-skaly

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

"Żywym ku przestrodze..." – Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

Cmentarz zamknięty w czterech ścianach. Tak najkrócej można opisać atrakcję w Kudowie Zdroju, w dzielnicy Czermna - Kaplica Czaszek.

Starosta i Starościna

Skalne Miasto w Czechach

Z Czechami łączy nas wiele. Naszym południowym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie