Kraków – co ciekawego w obrębie Rynku?
2016-09-07 13:31 , Autor:
Marlena Kobyłecka











Każdy turysta odwiedzający Kraków swoje pierwsze kroki kieruje w stronę Rynku Głównego. Samo przybywanie wśród wspaniałych zabytków i w niepowtarzalnej atmosferze jest wielką przyjemnością. A jeśli dodamy, że na krakowskim Rynku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie leży wiele ciekawych atrakcji, wizyta w tym miejscu staje się wręcz obowiązkowa.
Rynek Główny w Krakowie ma wymiary 200x200 metrów, co czyni go jednym z największych rynków w Polsce. Plac powstał w XIII wieku z myślą o kupcach, by mieli dość miejsca do sprzedawania swoich towarów.
Znakiem rozpoznawczym Krakowa i chyba najczęściej fotografowanym obiektem są Sukiennice. Charakterystyczna budowla, znajdująca się w centralnej części Rynku, niegdyś służyła jako hala targowa z licznymi kramami i straganami. Dziś Sukiennice nie przypominają w niczym swojego średniowiecznego pierwowzoru – na przestrzeni wieków wielokrotnie je przebudowywano. Nie zmieniło się za to przeznaczenie obiektu, ponieważ obecnie zabytkowy gmach kryje liczne sklepiki z oryginalnymi krakowskimi pamiątkami. Od rana do późnego wieczora aleją wewnątrz Sukiennic spacerują miejscowi i turyści w poszukiwaniu najpiękniejszego drobiazgu.
Nad Rynkiem Głównym majestatycznie góruje Kościół Mariacki. Z daleka widoczne są jego dwie wieże: wyższa, zwana Hejnalicą (82 metry wysokości) oraz niższa, przeznaczona na dzwonnicę kościelną (69 m). Wyższa wieża jest udostępniona do zwiedzania – co prawda trzeba pokonać wiele stopni i nieźle się zmęczyć, by dojść na szczyt, ale wspaniała panorama miasta i widok Rynku z lotu ptaka wynagradzają ten trud. Jak łatwo można się domyśleć po nazwie, z wieży tej co godzinę rozbrzmiewa Hejnał Mariacki, będący jednym z symboli Krakowa. Wnętrze świątyni kryje natomiast wszystkim znany ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Sklepienie i ściany ozdobione są malowidłami Jana Matejki i jego uczniów, wśród których był także Stanisław Wyspiański. Jako tak ważne historycznie i artystycznie miejsce, Kościół Mariacki nieustannie gości całe rzesze zwiedzających.
Na płycie Rynku Głównego stoją jeszcze trzy warte uwagi budowle. Pierwszą z nich jest pomnik Adama Mickiewicza. Okazała rzeźba stoi po wschodniej stronie placu, a na jej cokole chętnie przesiadują spacerowicze. Nieopodal wznosi się niewielka świątynia pw. św. Wojciecha. Wedle tradycji w tym miejscu kazania głosił sam święty, a na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano kościółek. Po zachodniej stronie Sukiennic stoi natomiast Wieża Ratuszowa, ocalała jako jedyna ze zburzonego krakowskiego ratusza.
Widzieliśmy już Rynek z poziomu ulicy, z wysokiej Wieży Hejnalicy, teraz czas na wycieczkę do podziemi. Kilka lat temu pod płytą Rynku otworzono nowoczesne, multimedialne muzeum. Autentyczne eksponaty, odnalezione w związku z wymianą nawierzchni Rynku Głównego potwierdzają, że krakowski plac wiele wieków temu był miejscem wymiany handlowej. W zbiorach znajdują się przedmioty życia codziennego średniowiecznego Krakowa: monety, gliniane figurki, skórzane buty czy kości do gry. Można też zobaczyć zachowane fragmenty brukowanych dróg. A to wszystko wśród nowoczesnej techniki, ekranów dotykowych, wyświetlaczy i projektorów.
Kamieniczki okalające Rynek mieszczą szereg restauracji, kawiarni i sklepów czy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jednak naszym zdaniem na uwagę zasługuje inny obiekt: Muzeum Figur Woskowych. Już z wystawy zza witryny spogląda na przechodniów Albert Einstein jak żywy. W środku jest jeszcze ciekawiej. Fotka z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI czy Franciszkiem? Proszę bardzo. Przybicie piątki z Radwańską, Lewandowskim czy Gortatem? Ależ oczywiście. Spotkanie oko w oko z generałem Jaruzelskim, prezydentami Kwaśniewskim, Kaczyńskim i Wałęsą, a nawet z samym marszałkiem Piłsudskim? Jak najbardziej do zrobienia. Do tego figury z filmów i kreskówek: kapitan Jack Sparrow, Awatar, Power Rangers, Geralt z Riwii czy domowy skrzat Zgredek ze świata Harry’ego Pottera. Te i wiele innych postaci są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a niezwykła dbałość o szczegóły sprawia, że rzeźby wyglądają niczym prawdziwe.
Skoro już jesteśmy na Rynku, grzechem byłoby nie przespacerować się kilkaset metrów słynną ulicą Floriańską w kierunku Bramy Floriańskiej. Tuż obok stoi kolejna charakterystyczna dla Krakowa budowla – Barbakan. Okrągły budynek z czerwonej cegły, wzniesiony do celów obronnych, to konieczny punkt do zobaczenia podczas wizyty w grodzie Kraka.
O każdej porze dnia i nocy na Rynku Głównym w Krakowie pełno jest turystów, chłonących niezwykłą atmosferę miasta. Szczególnie urokliwie robi się wieczorami, gdy wszystkie budowle są klimatycznie podświetlane, a zewnętrzne ogródki lokali wypełnione po brzegi. Kto raz był w Krakowie, z pewnością będzie chciał tam wrócić.
Zobacz podobne
Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny
Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.
Mały przewodnik po Bydgoszczy
Bydgoszczy nie brak atrakcji i urokliwych zakątków, które razem czynią miasto wyjątkowym i interesującym turystycznie.
Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce
Gdzie warto zabrać swoją drugą połówkę na rendez-vous? Wiele romantycznych zakątków jest tuż na wyciągnięcie ręki.
Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta
Od kilku lat inaugurację sezonu zimowego w słowackich Tatrach uświetnia otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w Hrebienku.
Biskupin – siedziba Prasłowian
Na Pojezierzu Gnieźnieńskim leży dumny ze swej historii Biskupin, który niemal 3 tysiące lat temu za siedzibę obrali przodkowie dzisiejszych Słowian.
Energylandia – niezapomniana rozrywka dla całej rodziny!
Oto nasza podpowiedź na aktywne i pełne emocji spędzenie czasu z rodziną: park rozrywki Energylandia!
Szlak Orlich Gniazd i jego perły
Jednym z bardziej malowniczych terenów na obszarze Polski jest ten między Częstochową a Krakowem. Świadczy o tym powstanie Szlaku Orlich Gniazd.
Noc Muzeów w Krakowie 2016
W nocy z 13 na 14 maja odbędzie się trzynasta edycja krakowskiej Nocy Muzeów. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Odkrywamy nieznane”.
Nowości w przewodniku
Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi
Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.
Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]
Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.
Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny
Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.
Komentarze(0)