Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras
2016-10-04 14:38 , Autor:
Marlena Kobyłecka





Górskie szlaki turystyczne w naszym kraju oznaczone są kolorami. W ciągu lat narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Przez to zamieszanie często nie wiadomo, który szlak wybrać i czym się sugerować, by odnaleźć właściwą drogę. Rozwiejmy te wątpliwości.
Klasyfikacją szlaków w Polsce zajmuje się głównie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Podstawowe oznaczenie stanowi prostokąt, składający się z trzech poziomych linii. Dwie zewnętrzne zawsze są białe, zaś trzecia środkowa występuje w pięciu kolorach: czarnym, czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym. Oto co oznaczają poszczególne z barw:
- szlak czerwony – główny i najważniejszy szlak, prowadzący zazwyczaj przez najwyższe punkty pasma; przebiega przez trasę najbardziej wartościową pod kątem turystycznym;
- szlak niebieski – również szlak dalekosiężny i bardzo często uczęszczany, lecz ustępujący szlakowi czerwonemu pod względem choćby atrakcyjności widoków;
- szlak żółty – szlak łącznikowy, dojściowy;
- szlak zielony – nim dojdziemy do najbardziej charakterystycznych miejsc na trasie; prócz tego ma znaczenie zbliżone do szlaku żółtego;
- szlak czarny – krótki, dojściowy, pozbawiony atrakcyjnych miejsc, najrzadziej stosowany ze względu na małą widoczność.
Wbrew obiegowej opinii nie ma zastosowania zasada, że im ciemniejszy kolor, tym trudniejszy szlak. Taka klasyfikacja faktycznie istnieje, ale tylko w odniesieniu do tras narciarskich. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie szlaki turystyczne są znakowane przez PTTK, toteż mogą pojawić się rozbieżności. Niekiedy warto jednak polegać na intuicji – na przykład główny szlak czerwony od razu rzuca się w oczy i pewniej wybierzemy wędrówkę tą trasą, niż mało widocznym szlakiem czarnym.
Sprawa znaczenia kolorów nie jest jednak jednoznaczna. Powyższe reguły są umowne i bez trudu można znaleźć liczne wyjątki od tych zasad. Ponadto oznakowanie górskich szlaków nie ogranicza się jedynie do kolorów – często spotkać można tabliczki informacyjne, tabliczki kierunkowe i inne.
Zobacz podobne
Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!
Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".
Szlak rowerowy wokół Tatr
Nasza propozycja na aktywny wypoczynek późnym latem to przemierzenie Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.
Zakochaj się w Wiśle, czyli co warto zobaczyć i zwiedzić
Wisła swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze Adamowi Małyszowi, ale okolica ma do zaoferowania dużo więcej. Czym zauroczy cię Wisła?
5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy
Góry potrafią być widowiskowe, ale też niebezpieczne. O czym pamiętać i jak należycie przygotować się do wyprawy?
Nowość! Góral Skipass łączy cztery ośrodki na Podhalu!
Od najbliższego sezonu na fanów szusowania po stokach czeka miła niespodzianka. Projekt Góral Skipass połączy cztery podhalańskie stacje narciarskie.
Za co kochamy Zakopane?
Tatr i Zakopanego nie trzeba nikomu przedstawiać ani polecać. Co od wielu dekad przyciąga tylu turystów na Podhale? W czym tkwi fenomen Zakopanego?
Nowa atrakcja Podhala - Termy Chochołowskie
Nowa atrakcja czeka na wszystkich goszczących w okolicach Zakopanego. Już 1 czerwca otwarty zostanie największy ośrodek termalny na Podhalu.
Alternatywa dla Zakopanego – Białka i Bukowina Tatrzańska
Tatry to nie tylko Zakopane. Proponujemy dwie miejscowości, w których odpoczniesz od gwaru i tłumów, a jednocześnie nacieszysz się górskim klimatem.
Nowości w przewodniku
Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi
Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.
Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]
Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.
Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny
Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.
Komentarze(0)