Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami
2017-12-08 15:12 , Autor:

 

 

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami
Spotkanie z wrocławskimi krasnalami
Spotkanie z wrocławskimi krasnalami
Spotkanie z wrocławskimi krasnalami
 


Figurki krasnali na tyle mocno wtopiły się w krajobraz Wrocławia, że dziś mało kto zadaje sobie trudu, by dociec, skąd właściwie się wzięły. Tymczasem to nie przypadek, że akurat stolica Dolnego Śląska jest nazywana miastem krasnali.

 

 

Krąży kilka teorii na temat pojawienia się miłych ludków we Wrocławiu. Jedna z nich mówi o Chochliku Odrzańskim, który przybywszy do miasta na tratwie, postanowił urozmaicić życie mieszkańców wymyślnymi psikusami: rozwiązywał sznurowadła ich butów, barwił wodę w fontannach czy cukier w cukiernicach zamieniał na sól. Nie było na niego rady, aż do momentu, gdy władze Wrocławia wezwały na pomoc symaptyczną, miniaturową zgraję. Krasnale szybko uporały się ze zlośliwym chochlikiem i od tej pory zamieszkują wrocławskie ulice i zakamarki, pilnując, by nikomu nie stała się krzywda.

 

 

Druga, mniej baśniowa historia głosi, że pierwsze krasnoludki pojawiły się w mieście za sprawą antykomunistycznych działaczy, którzy poprzez malowidła na wrocławskich murach sprzeciwiali się ustrojowi i absurdalnej, szarej rzeczywistości. Ich dzieła na początku tego wieku przeniknęły zaś do codziennego życia jako figurki. Pierwsza stanęła przy ulicy Świdnickiej i przedstawiała Papę Krasnala.

 

 

Późniejsze losy krasnali potoczyły się już lawinowo. Bardzo szybko te życzliwe stworzenia zaczęły opanowywać wrocławskie chodniki zarówno w obrębie centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Trudno być na bieżąco z ilością postawionych figurek, bo nowe pojawiają się jak grzyby po deszczu – bez konkretnej przyczyny czy okazji. Wystarczy chęć fundatora i zgoda właściciela terenu, na którym miałby zamieszkać skrzat. Obecnie we Wrocławiu zadomowiło się już ponad 330 krasnali i liczba ta stale rośnie.

 

 

Nie ma więc możliwości, by podczas spaceru nie spotkać choć kilku małych, miłych mieszkańców Wrocławia. Mimo że skrzaty umykają przed wzrokiem przechodniów, bystre oko bez trudu je dojrzy. Na samym Starym Mieście jest tyle krasnali, że spokojnie mogłyby utworzyć swoją własną, odrębną wioskę. Jest na przykład krasnoludek Programista: rozparty wygodnie przed komputerem, dba, by jego bracia i siostry byli na bieżąco z nowoczesnymi technologiami. Albo Farciarz: trzyma w dłoni czterolistną koniczynę i przynosi rychłe szczęście. Klucznik – strzeże kluczy do bram miasta. Obieżyśmak – największy łasuch Wrocławia, objedzony do granic przyzwoitości. Jest też krasnalka Marysia Pięknisia, spoglądająca bezwstydnie w lusterko i kradnąca męskie serca, Chodziarz z kijkami nordic walking, promujący zdrowy tryb życia i Ottuś – potarcie CV, które trzyma w dłoni, ma przynieść wkrótce finansowe sukcesy... Figurki niewidomego i głuchego krasnala mają natomiast uświadomić, że niepełnosprawni są wśród nas. Można być pewnym, że w tak wspaniałym towarzystwie spacer to czysta przyjemność.

 

 

Krasnale stanowią świetną alternatywę na spędzenie wolnego czasu we Wrocławiu. Po zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego, Panoramy Racławickiej, Afrykarium i innych sztandarowych atrakcji stolicy Dolnego Śląska, warto wyekwipować się w mapę rozmieszczenia figurek i ruszyć śladem skarzatów. Szczególnie dzieci będą zachwycone poszukiwaniami postaci z bajek.

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Jarmarki świąteczne w Polsce

Okres przedświąteczny obfituje w wydarzenia z bożonarodzeniowym klimatem. Wiele miast decyduje się na organizację wspaniałych jarmarków.

Wrocław pod lupą

Wrocław pod lupą [INFOGRAFIKA]

Zebrane w formie czytelnej infografiki informacje o Wrocławiu w pigułce, podzielone na 5 kategorii.

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Gdzie warto zabrać swoją drugą połówkę na rendez-vous? Wiele romantycznych zakątków jest tuż na wyciągnięcie ręki.

Planetarium EC1 w Łodzi

Znamy 7 Nowych Cudów Polski!

Znane są wyniki 6. edycji wakacyjnego plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski”. Tegorocznym zwycięzcą zostało łódzkie Planetarium EC1.

Plaże w centrum dużych miast

Plaże w centrum dużych miast

Miasta wkładają wiele wysiłku w zagospodarowanie terenów nad wodą, by nawet w dużej metropolii poczuć wakacyjny klimat na piaszczystej plaży.

7 powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław

7 powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław

Pełen atrakcji, kolorowy, tętniący życiem i gościnny. Taki jest Wrocław. Oto 7 powodów, dla których to idealny kierunek na weekendowy wypad.

Energylandia

TOP 8 miejsc na wycieczkę z dziećmi

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim wyczekane wakacje. Wybraliśmy 8 wyjątkowych miejsc na wycieczki, by urozmaicić dzieciom wakacyjny czas.

Akrylowy tunel

Afrykarium we Wrocławiu

Rekiny, hipopotamy i inni mieszkańcy środowiska wodnego Czarnego Lądu czekają na odwiedzających we wrocławskim Afrykarium.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie