Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie
2017-12-18 11:35 , Autor:

 

 

Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie
Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie
Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie
Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie
 


Z czym kojarzą nam się Święta Bożego Narodzenia? To oczywiste – choinka, wigilijna wieczerza z dwunastoma postnymi potrawami, dzielenie się opłatkiem z bliskimi i wizyta św. Mikołaja. Choć samo Boże Narodzenie wywodzi się z chrześcijaństwa, tradycje bożonarodzeniowe na świecie są bardzo różne – wynika to z połączenia lokalnej kultury z kultem religijnym. Jak te wyjątkowe święta spędzają Czesi, Niemcy, Hiszpanie czy Szwedzi?

 

 

Najbardziej zbliżone do polskich tradycji są te w sąsiednich krajach słowiańskich. W Czechach najważniejszym momentem świąt jest Wigilia, gdy cała rodzina zasiada przy stole i wspólnie spożywa zupę rybną oraz smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. W wielu czeskich domach spotkaniom towarzyszy śpiewanie kolęd, a dzieci rozpakowują prezenty, przyniesione przez małego Jezuska. Bardzo podobne do polskich i czeskich zwyczajów bożonarodzeniowych są tradycje kultywowane na Słowacji. Także w prawosławnej Rosji obecna jest kolacja wigilijna na wzór naszej, z tą jednak różnicą, że na pierwsze danie podaje się zupę piwną. Litwa natomiast to jedyny prócz Polski kraj, w którym istnieje tradycja łamania się opłatkiem na znak przyjaźni, miłości i pojednania.

 

Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie

 

 

Sąsiedzi zza Odry nie poszczą w Wigilię. Na niemieckim świątecznym stole znajdziemy kiełbaski oraz pieczoną gęś z kapustą i ziemniakami. W domu zaś nie może zabraknąć pięknie ustrojonej choinki, wieńca i szopki. W czasie świąt Niemcy wspólnie śpiewają kolędy i obdarowują się prezentami. Podobnie wygląda Boże Narodzenie w Austrii, różnica polega jedynie na potrawach, które goszczą na wigilijnym stole – w kraju Mozarta króluje indyk, karp, pieczona kaczka, a także pierniki, korzenne wino czy pieczone migdały.

 

 

Hiszpanie hucznie obchodzą Boże Narodzenie. Świętowanie rozpoczyna się po pasterce, gdy wszyscy wychodzą na ulice i tańcem i śpiewem okazują radość z narodzenia Jezusa. Odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a drobne upominki zapieka się w tradycyjnym cieście. Na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od królów, Hiszpanie obdarowują się prezentami 6 stycznia. W krajach południowej Europy, ze względu na klimat, choinki nie są popularne.

 

Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie

 

 

Wesołe tańce są też powszechne w Szwecji. Skandynawowie nie śpiewają kolęd, a zamian radośnie skaczą wokół bożonarodzeniowego drzewka. To dobra gimnastyka po sytej kolacji, na którą składa się iutfisk, czyli rozmoczona suszona ryba, galaretka wieprzowa, głowizna, ryż z migdałami i pierniki.

 

 

Okres bożonarodzeniowy to punkt kulminacyjny roku we Francji. 25 grudnia całe rodziny spotykają się na obfitej, wystawnej kolacji. Stół ugina się od smakołyków: pieczona gęś, indyk, ostrygi. W niektórych regionach wciąż obecny jest zwyczaj dzielenia się chlebem. Gospodynie pieką 13 bochenków: jeden większy, symbolizujący Jezusa, oraz 12 mniejszych, oznaczających apostołów. Po wigilijnej uczcie chleby rozdaje się biednym i potrzebującym. Co ciekawe, choinka zdobi francuskie domy tylko przez jeden dzień.

 

 

W Wielkiej Brytanii 24 grudnia jest zwykłym dniem roboczym. Świętowanie rozpoczyna się dzień później popołudniu uroczystym obiadem. Brytyjczycy zajadają wówczas pieczonego indyka z borówkami oraz słynny płonący pudding. Punktualnie o 15:00 zasiadają natomiast przed telewizorami, by wysłuchać corocznego orędzia królowej. Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek świątecznych, więc ten miły gest jest tu bardzo częsty. Także w Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj pocałunków pod wiszącą jemiołą, który ma przynieść szczęście i pomyślność.  

 

Bożonarodzeniowe zwyczaje w Europie

 
 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Jarmarki świąteczne w Polsce

Okres przedświąteczny obfituje w wydarzenia z bożonarodzeniowym klimatem. Wiele miast decyduje się na organizację wspaniałych jarmarków.

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

Ze względu na bliskość i swojski klimat, Praga i Bratysława idealnie nadają się na weekendowy trip. Które miasto jest bardziej warte uwagi?

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Od lat zimą niegasnącą popularnością cieszą się słowackie ośrodki narciarskie. Nic w tym dziwnego, bo warunki do szusowania są tam znakomite.

Kaplica Czaszek

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek

Kutna Hora to dziś niewielkie miasteczko 65 km od Pragi. Teraz jego rola jest marginalna, lecz niegdyś gród stanowił ważne miejsce na mapie Czech.

Rejs Dunajem

Rejs statkiem po Dunaju

Jeśli jednak marzy nam się oryginalna wyprawa, która umożliwi spojrzenie na Europę z innej strony, z pomocą przychodzą organizatorzy rejsów po Dunaju.

Morze atrakcji w Tatralandii

Morze atrakcji w Tatralandii

Do niedawna urlop górach wiązał się jedynie z pieszymi wędrówkami. Dziś całe morze wodnych zabaw w sercu Tatr proponuje Aquapark Tatralandia.

Starosta i Starościna

Skalne Miasto w Czechach

Z Czechami łączy nas wiele. Naszym południowym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie