Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Słowackie pułapki językowe
2016-06-10 08:21 , Autor:

 

 

Słowackie pułapki językowe
 


Język słowacki jest bardzo podobny do polskiego i na ogół przedstawiciele obu narodowości porozumiewają się bez problemów. Są jednak pewne słowa-pułapki, które po polsku i słowacku brzmią tak samo, jednak znaczą zupełnie co innego. Warto je znać, aby zapobiec gafom i nieporozumieniom.

Na początek słowa „frajer”„frajerka”, które na Słowacji nie mają negatywnego znaczenia, a znaczą tyle co „chłopak” i „dziewczyna”. Polacy mogą być zdziwieni, jeśli ekspedientka zapewnia, że pieczywo jest „čerstve”, a znaczy to dokładnie, że pieczywo jest świeże. Przebywając na Słowacji należy unikać słowa „szukać”, które w języku słowackim jest wulgarnym określeniem stosunku seksualnego. W żadnym wypadku nie powinno się szukać recepcjonistki lub, nie daj Boże, żony przyjaciela. Turyści często czegoś szukają, warto więc zapamiętać słowackie słówko „hladat”.

Pułapką mogą okazać się również słowa: „kreslo” (fotel), „divan” (kanapa), „postel” (łóżko) oraz „odchody” (odjazdy). „Momentalne nepritomny” oznacza chwilowo nieobecnego, a „napad” to po prostu pomysł. Na Słowacji należy uważać z komplementami na temat perfum lub aromatów z kuchni, bo słowo „pachnieć” znaczy po słowacku cuchnąć. Na koniec słówko „zachod”, które w języku słowackim oznacza ubikację.

Polaków śmieszy wiele słowackich słów, ale Słowaków również bawi nasz język. Bardzo śmieszą ich między innymi formy „pan” czy „pani” w bezpośredniej rozmowie. Oni zamiast „niech pan...” mówią po prostu „zróbcie”. Jest nawet taki żart słowacki: „Jak po polsku brzmi rozkaz: w dwuszeregu zbiórka! Jak? Niech pan stanie za tym panem, tak aby ten pan stał...”

 
 

 

 


 


Komentarze(7)

2017-10-15 12:23
pokuta po slowacku to jest mandat np. za predkosc:D
RT
2016-06-10 09:23
Ale sie posmialam, ja chce na Slowacje :-)
Sylwunia
2016-06-10 09:18
a co znaczy wg was takie zdanie "kochame sa v prirodzie" ? Nic innego jak "podziwiamy przyrodę". "Kibel" to nasze wiadro, jajko to "vajco", "nekonecny" to nasz nieskończony. Fajny jest słowacki język
oldway
2016-06-10 09:17
"i łan glas of bir, por favor" - autentyk z Bratyslavy
pan żyraf
2016-06-10 09:16
najlepsze jest: "niech sa paci (czyt."paczi")" - co oznacza po prostu "bardzo proszę" - a powoduje rozglądanie się na wszystkie strony...:)
Beneks
2016-06-10 09:15
Ahoj, devcata a chlapci, holki a halani, frajery a frajerky! Slovencina je skvela , vsak polstina je ako materske pobozkanie.
Henryk Pustkowski
2016-06-10 09:13
No i jeszcze ten LUSTER, co go Słowacy wieszają na suficie...... A w ogóle to najlepiej używać języka międzynarodowego, ogólnie zrozumiałego - "zwazig bułken proszę" - słyszalem na własne uszy! :)
HipopotamPL
 
 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie