Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Kraina w kratę
2009-09-30 12:24

 

Kraina w kratę położona jest na terenie gmin: Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomino i Ustka, a jej stolicą jest Swołowo (19 km na południe od Ustki).

 

Kraina w kratę

 

Nazwa krainy dotyczy dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej, której cechą charakterystyczną są czarne elementy drewniane tworzące kratę i bielone wapnem wypełnienia. Wieś Swołowo, w której zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej, położona jest w centrum regionu z charakterystycznym budownictwem szachulcowym. Tu najstarszym obiektem jest tzw. kurna chata z końca XVII i początku XVIII wieku na posesji nr 39. Miejscowi gospodarze rozpoczęli hodowlę osobliwej odmiany łaciatej trzody chlewnej tzw. pstrej złotnickiej i stąd powiedzonko - "Kraina w kratkę - świnki w łatkę".

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Park Krajobrazowy Do...

Park Krajobrazowy o powierzchni 37 040 ha położony jest 5 km na południe od Słupska w dorzeczu rzeki Słupi i górnej Łupawy.

- 10 km

Pas pobrzeża na wsch...

Teren zajmuje 3 336 ha, położony jest pomiędzy miejscowościami Ustką a Rowami i dalej drogą publiczną do Objazdy przez Wytowno do Przewłoki.

- 12 km

Czysta plaża, morska...

To fantastyczne miejsce wakacyjnych przygód. Czyste plaże, morska woda, dużo słońca, a wieczorem romantyczne spacery po promenadzie.

- 12 km

Festiwal Sztucznych ...

Coroczna impreza odbywająca się na promenadzie w Ustce, w której swoje umiejętności pirotechniczne prezentują firmy z kraju i zagranicy.

- 12 km

Centrum Nurkowe USTK...

Miłośnicy nurkowania mają okazję nie tylko zachwycić się podwodnym światem Bałtyku w Ustce, ale także choć przez chwilę stać się jego częścią.

- 12 km

Kalendarz kwiatowy

W parku przy ul. Henryka Sienkiewicza co roku (od maja do późnej jesieni) Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni układa codziennie aktualną datę z kwiatów

- 12 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie