Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Lipa Kaszubska
2009-09-30 12:24

 

Spośród pomników przyrody na terenie gminy Dębnica Kaszubska szczególną uwagę zwraca 700-letnia lipa.

 

Lipa Kaszubska rośnie na wzgórzu górującym nad miejscowością Motarzyno, której sędziwy konar z trudem obejmuje 5 dorosłych mężczyzn! Z drzewem tym związanych jest kilka wątków legendowych, sięgających wczesnego średniowiecza.

4072


Według jednego z nich, ze wzgórza, na którym rośnie lipa widać było morze, a samo drzewo w otwartym krajobrazie widoczne było z daleka. Z tych względów w mowie ludu nazywaną ją Lipa-Okręt, bowiem wskazywała podróżnym kierunki, podobnie jak latarnia morska żeglarzom. W opowieściach ludowych odnajdujemy także wątek, że w dawnych czasach mieszkańcy okolicznych ziem, w mroczne i sztormowe noce palili na wzniesieniu ognisko ułatwiające orientację podróżnym. Jedna z najciekawszych legend o "Motarzyńskiej lipie weselu krasnoludków", znajduje się także w zbiorach pomorskich legend.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

PAŁAC W STARNICACH

Pałac w Starnicach wybudowany został w końcu XVIIIw. przez rodzinę von Gottberg, którzy byli właścicielami wsi od 1753 r.

- tuż obok

Kościół p.w. Św. Jan...

Budowę kościoła rozpoczęto prawdopodobnie w 1584 roku, a ukończono w 1604 roku.

- tuż obok

DWÓR W KOTOWIE

Dwór w Kotowie wybudowany został w I połowie XX wieku przez rodzinę Zitzewitz, którzy byli właścicielami Kotowa od XIV wieku.

- tuż obok

PAŁAC W SKARSZEWIE

Pałac w Skarszewie Górnym wybudowany został w 1910r. przez Karla Ludwika von Zielke.

- tuż obok

Jezioro Głębokie

Położone w południowo-wschodniej części gminy, przyciąga amatorów wypoczynku nad wodą pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody.

- tuż obok

PAŁAC W KRZYWANIU

Pałac w Krzywaniu wybudowany został w 2 połowie XIX w. przez rodzinę von Althen, w posiadaniu, której Krzywań znalazł się w 1842 r.

- 4 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie