Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Kościół p.w. NMP Królowej Polski
2009-09-30 12:24

 

Zdobiąca wieś Budowo świątynia jest typowym kościołem w stylu gotyckim.

 

Wzniesiono ją w pierwszej połowie XIV wieku jako prostą jednonawową budowlę. Jest to kolejny zabytkowy murowany kościół w gminie, osadzony na kamiennym fundamencie.

4087O wczesnej dacie budowy świadczy m.in. bogato wnękowany szczyt w typie wczesnogotyckich szczytów pomorskich, masywne przypory narożne oraz ceglany fryz budowli.

 

Wieża kościelna wybudowana została w XVII wielu. Do XIX wieku była zwieńczona wysokim ośmiobocznym dachem, który po zniszczeniu przez pożar w 1815 roku zastąpiony został dachem niskim, ostrospadowym.

4088


We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługuje bogato zdobiona ambona pochodząca z XVII wieku i oryginalny ołtarz z XVIII wieku z posągiem Matki Boskiej., ornamentowany krzyż, zdobiona bogato chcielnica oraz piękne stropowe malowidła. Typowego sakralnego charakteru dodają kościołowi wykonane w XIX wieku witraże, zdobiące okna budynku.

 

 

 

 


 

Atrakcje w okolicy

PAŁAC W MOTARZYNIE

Pałac w Motarzynie wybudowany został w 1868r. przez Friedricha Karla von Zitzewitz.

- 4 km

Kościół p.w. Św. Sta...

"Krainy w kratę" i tworzące je budynki o szachulcowej konstrukcji to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych naszego regionu.

- 9 km

DWÓR W KOTOWIE

Dwór w Kotowie wybudowany został w I połowie XX wieku przez rodzinę Zitzewitz, którzy byli właścicielami Kotowa od XIV wieku.

- 16 km

Lipa Kaszubska

Spośród pomników przyrody na terenie gminy Dębnica Kaszubska szczególną uwagę zwraca 700-letnia lipa.

- 16 km

Jezioro Głębokie

Położone w południowo-wschodniej części gminy, przyciąga amatorów wypoczynku nad wodą pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody.

- 16 km

PAŁAC W STARNICACH

Pałac w Starnicach wybudowany został w końcu XVIIIw. przez rodzinę von Gottberg, którzy byli właścicielami wsi od 1753 r.

- 16 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie