Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Jaskinia Mroźna
2015-02-11 10:50

 

Jaskinia Mroźna powstała w wyniku pęknięcia tektonicznego w okresie środkowego triasu. Zawiera nacieki, choć niestety wiele zostało zniszczonych.

Jaskinia Mroźna powstała w wyniku pęknięcia tektonicznego w okresie środkowego triasu. Zawiera formacje z kalcytu, nacieki wapienne i inne formy krasowe, choć niestety duża część z nich została zniszczona przez turystów.
 

Wejście do jaskini znajduje się na wysokości około 1112m w masywie Organów. Wycieczka po jaskini rozpoczyna się przejściem przez sztuczny tunel, a następnie przechodzi się przez cmentarzysko Nacieków, Zwaliska, Biały chodnik, Wielką Izbę, obok jeziora i przez Wstępną Izbę. Jaskinia ta jest tylko fragmentem większego systemu jaskiniowego Jaskini odkrytej w 1934 roku przez Stefana Zwolińskiego.
 

Została udostępniona dla turystów 12 lipca 1953 roku, a od 1958 roku jest oświetlona elektrycznie. Łączna długość korytarzy wynosi około 571 m. Zejście do Doliny trwa około 15 minut. Jaskinia jest czynna codziennie (w tym święta i poniedziałki) od 01 maja do 31 października w godzinach od 09.00 i 17.00. Od 01 listopada do 30 kwietnia (w sezonie zimowym), jaskinia jest zamknięta. Długość szlaku wynosi około 510 m. Czas trwania wycieczki wynosi około 40 minut. Temperatura wewnętrzna wynosi 6,5 ° C, a wilgotność od 90% do 98%. Jaskinia Mroźna jest łatwa do zwiedzania, ale nie jest odpowiednia dla osób niepełnosprawnych. Najlepiej założyć wygodne, sportowe buty i ciepłą odzież. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie (bez przewodnika) jednak przed wejściem możemy usłyszeć kilka słów na jej temat.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dolina Kościeliska

Dolina ma długość około 6 km. i jest dostępna dla turystów w każdym wieku i o każdej porze roku. Jest najpiękniejszą z dolin reglowych Tatr Zachodnich

- 2 km

Smreczyński Staw

Jezioro znajduje się u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej.

- 3 km

Giewont - Wizytówka ...

Najbardziej rozpoznawalna góra w Polsce, symbol Zakopanego.

- 4 km

Polana Szymoszkowa

Stacja narciarska i kąpielisko geotermalne, której niezaprzeczalnym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr.

- 6 km

Wielka Krokiew

Największa skocznia narciarska w Polsce posiadająca homologację FIS.

- 7 km

Muzeum Tatrzańskie

Bogate kolekcje Muzeum Tatrzańskiego to dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne.

- 7 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie